Роль архітектурних конкурсів у відбудові України. Думки експертів - Мирослава Лебедко
За даними, які наводить KSE, станом на жовтень 2022 р. в Україні було пошкоджено та зруйновано 135,8 тис. приватних та багатоквартирних будинків. Відновлення житлового фонду вже відбувається, але наразі не існує єдиної стратегії, як це має відбуватися, аби уникнути корупційної складової й отримати насправді якісні об’єкти. Один з варіантів, які пропонують фахівці — архітектурні конкурси.
Property Times попросив експертів прокоментувати, чи можуть архітектурні конкурси стати дієвим інструментом у відбудові України і яким чином це організувати на законодавчому рівні?
Мирослава Лебедко, керівник проєктного департаменту PERIMETER
В мене з цього приводу дуже песимістичні думки, на жаль, я не знаю жодного архітектурного конкурсу, в якому рішення приймалось би прозоро — це перший момент. Друге це те, що які б ми патріотично налаштовані не були, безкоштовно розробляти концепції на конкурси неможливо. Третій момент це те, що за період війни зруйновано дуже багато міст, які вже потребують оперативного відновлення, чекати проведення конкурсу — це дуже багато часу, якого у більшості людей немає, також, на мою думку, ці проєкти не потребують супер геніальних рішень, вони мають відповідати певним критеріям, наприклад: швидко будуються, фінансово економічні та мають відповідати сучасним вимогам з безпеки, енергоефективності та інше.
Можливо, комусь таке бачення може здаватися песимістичним (адже візуально менш привабливих рішень по типу, як після Другої світової війни ми всі отримали в спадщину так звані «панельки»), але ми всі повинні пам’ятати про головне завдання архітектури — виконання певної функції. Саме функціональність об’єкту має стати головним критерієм усіх програм із відбудови та архітектурних конкурсів — ми всі повинні сфокусуватися на негайних потребах постраждалих громад та відновленні функціонування ключових об’єктів як житлової, так і соціальної інфраструктури.
На мою думку потрібно мислити більш глобально, потрібно розробляти загальну архітектурну концепцію нових міст, на базі яких будуть побудовані нові виробництва, в ці міста будуть заселятися люди з різних куточків України, і тільки таким чином можлива відбудова нашої країни, адже просто побудувати нове житло — це нічого, людям потрібна робота, і ось коли ми до цього підійдемо комплексно, тільки тоді ми зможемо відродити нашу Україну.